A szakemberek szerint jelenlegi változatait több száz év munkájával alakították ki Japánban, ahonnan később mint szobamadarat behozták Európába is.

Története
Ősének a ma is vadon élő csíkoshátú bronzpintyet tekintik.
Leírása
Nagysága 12-13 cm. Karcsú, könnyed mozgású. Színe csokoládébarnától a rókavörösön át a fehérig igen változó lehet. A legtöbb példány tarka. Gyakoriak a kontyos (bóbitás) egyedek is. A hímek éneke nem kellemetlen. A madárka éneklés közben helyben szökdécsel is (táncol).
Az állat helyének kialakítása
Rendkívül igénytelen, de nem tanácsolom a 10 °C hőmérséklet alatt történő elhelyezését. Szobahőmérsékleten ragyogóan érzi magát.
Etetés-itatás
Tápláléka aprómagvak, köles, muhar, fénymag, de kedveli a fürtöskölest is. Ne feledkezzünk meg a zöldeleségek etetéséről sem (saláta, tyúkhúr, reszelt sárgarépa stb.). Időnként szívesen fogyaszt reszelt sajtot vagy főtt tojást is.
Gondozás
Nagyon békés természetű madár, a rokon fajokkal jól megfér.
Szaporítás
A nehezebben költő díszpintyek tojásait, sőt kikelt fiókáit is dajkaságba fogadja és felneveli. A rokon fajokkal jól keresztezhető. Tapasztalatom szerint zárt odúban sikeresebben költ. Költéskor ajánlatos páronként tartani, mert rossz szokása, hogy az együtt tartott példányok mind ugyanabba az odúba ülnek be és így meghiúsíthatják egymás fészkelését. Nyolc hónapos kora előtt ne fogjuk tenyésztésbe. 4-6 tojását körülbelül 16 nap alatt költi ki, a fiókák 3 hetes korukban, teljesen kitollasodva hagyják el a fészket. A kirepült fiókák nem zavarják a szülőket a következő költésben.
Forrás: Naphegyi Károly Madarak és madarászok című könyve |